Ar visi gali rašyti? Nuliūdinsiu tuos, kurie galvoja, kad, ką tik pakilę iš mokyklinio suolo, užsidirbs gražaus pinigėlio tik barškindami klaviatūros mygtukus.  Jei mokate taisyklingai rašyti, nereiškia, kad gebate tai daryti kokybiškai.  Kita vertus, visko įmanoma išmokti. Taigi, nuo ko pradėti ir kaip gimsta malonūs skaitytojui straipsniai?

Būk žmogus ir paimk knygą į rankas

Jei niekada nemėgai skaityti, pats laikas šio įpročio atsikratyti.  Kuo skaitymas susijęs su rašymu? Išties labai daug kuo: skaitydami išmokstame geriau dėstyti savo mintis, formuoti taisyklingus sakinius, pasisemiame įkvepiančių posakių iš kitų autorių, kuriuos galime adaptuoti (neplagijuoti) savo tekstuose.

Net Sigitas Parulskis kažkada yra pasakęs, kad skaitydamas išmoko rašyti. Nežinai kas tai per veikėjas? Būk žmogus ir pradėk skaityti.

Kokiu tikslu rašai straipsnį?

Įsivaizduokime situaciją, su kuria susidūrė tikriausiais kiekvienas laisvai samdomas rašytojas: klientas siūlo parašyti straipsnį visai nemiela ir nežinoma tema, tačiau atlygis išties puikus. Žinoma, daugelis sukandę dantis sutinka, nes pinigai dar nė vienam nepakenkė. Visgi, tokiose situacijoje siūlyčiau gerai pagalvoti, kam straipsnį rašote: žmonėms, o tiksliau skaitytojams ar dėl pinigų. Pastaruoju atveju, tiesiog padėkite „plunksną“ į šalį ir keliaukite į kitokio pobūdžio darbo paieškas.

Straipsnis (ne SEO rašinėlis), yra skirtas skaitytojams, todėl pirmiausia turi būti įdomus ir naudingas.

O tai reiškia, tekstas turi būti originalus, paremtas pagrįstais faktais, tyrimais ar eksperto interviu. Tiesa, šioje vietoje reiktų pasiaiškinti, ką reiškia sąvoka „originalus“. Jei perrašysite kito autoriaus tekstą savais žodžiais, plagiato pavyks išvengti, tačiau straipsnis tikrai nebus originalus.

Originalus tekstas yra toks, koks dar nebuvo publikuotas, o jei klientas nori gana standartinės temos, ją visada galima šiek tiek pakreipti savaip, rasti naudingos informacijos internete, rašytiniuose šaltiniuose ar net pakalbinti konkrečios srities specialistą. Žinoma, jei tiesiogiai interviu imti nedrąsu, visada galima su respondentu iš anksto suderinti klausimus ir pan. Taigi, rašydami straipsnį, visada galvokite apie jo skaitytoją – tikslinę auditoriją.

Įtik mažiau skaitantiems žmonėms

Gyvenimą užvaldžius informacinėms technologijoms, kai viskas tiesiog patiekta ant lėkštutės, žmonės mažiau skaito, todėl ilgas ir vientisas tekstas gali atrodyti nepatrauklus akiai, ilgas ir per daug sudėtingas.  Straipsnį būtina skirstyti į dalis, o jas – į mažesnes pastraipas.  Be to, rekomenduojama svarbiausias teksto dalis išskirti ar parašyti atskirai padidintu ir paryškintu šriftu. Taip pat galima ir net patartina naudoti numeraciją, paprasčiau tariant, bullets point‘us. Jie atkreipia dėmesį, juos paprasčiau skaityti.

Galiausiai reikia atminti, kad geras straipsnis, kurio nebūtų baisu publikuoti ir į žurnalą ar gerai žinomus internetinius portalus, negimsta per naktį. Jam reikia ruoštis: surinkti ir apdoroti informaciją, jei reikia suderinti visas interviu detales su pašnekovu, pasidaryti straipsnio rašymo planą, kad tekstas būtų tikslingas ir naudingas.

Žinoma, reiktų atminti, kad neklysta tie, kurie nebando.  Tad sėkmės, rašant ir mėgaujantis savo darbu.